راهنمای ثبت نام در سایت معمای شاه          ا          جدول پخش         ا         ورود به سایت

               

 

امروز : چهارشنبه, 07 تیر 1396

آخرین بروزرسانی در دوشنبه 09 اسفند 1395 4:37:39 ق ظ .

در حال حاضر 53 مهمان و بدون کاربر آنلاین داریم.

مدیر آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ورزی: «معمای شاه» یک دایره المعارف است

ورزی: «معمای شاه» یک دایره المعارف است

محمدرضا ورزی کارگردان سریال «معمای شاه» گفت:‌ این اثر یک دایره المعارف است و ویترین تاریخ نیست.

محمدرضا ورزی درباره انتقادهایی که تاکنون به این سریال شده است گفت: تکلیف بخشی از هجمه‌هایی که به ما می‌شود روشن است، هجمه با هدف تخریب طبیعتاً با نقد متفاوت است و نقدی سازنده است که اشکالات را بدون هرگونه تعمد و تخریب بازگو کند.

وی افزود: من ادعایی ندارم که ما کاری بدون نقص و اشکال ارائه کرده‌ایم و هیچکس هم نمی‌تواند چنین ادعایی کند، حتماً نقص‌هایی در سریال‌های تاریخی و مذهبی که در گذشته ساخته شده است وجود دارد و حتی در سریال‌هایی که در آینده ساخته می‌شود نیز وجود خواهد داشت ولی مسئله این است که نقد می‌تواند سازنده باشد برای اینکه با نقد سازنده نواقص برطرف می‌شود اما تخریب قضیه‌اش فرق می‌کند.

ورزی گفت: هنگامی که نشریه یا مجله‌ای محصول سال‌ها زحمت سازندگان سریال را تخریب می‌کند این اقدام دیگر دلسوزانه نیست و نمی‌شود نامش را نقد گذاشت و تکلیف آن نیز روشن است و اصولاً بنده هم خیلی به این قضایا نگاه خاصی ندارم بلکه نگاه من به آن قلم‌هایی است که سازنده می‌نویسند و من دست نویسندگان آن را می‌بوسم زیرا نقدشان باعث اقناع می‌شود و ما سازندگان فیلم می‌توانیم از آن بهره ببریم.

وی افزود: منتقد و فیلمساز مکمل یکدیگرند و اصلاً بر این باور نیستیم که فیلمساز به تنهایی هر کاری انجام دهد و هیچ کس چیزی نگوید.

وی اضافه کرد: معمای شاه یک جریان است و اینطور نیست که فقط یک سریال تلویزیونی ساخته شده باشد، ما معتقدیم این سریال یک دایره المعارفی است که می‌توان از آن بهره برداری تصویری و تاریخی کرد در حالی که ویترین تاریخ هم نیست و در هیچ جای دنیا و کشور هم سریال‌هایی که ساخته شده تاکنون به عنوان ویترین تاریخ نبوده است چون اصلاً تعریف نمایش و سریال این نیست بلکه ما می‌توانیم انگیزه ایجاد کنیم تا مخاطب ترغیب و علاقه مند شود.

کارگردان سریال «معمای شاه» با اشاره به تحقیقات تاریخی وسیع برای ساخت این سریال گفت: حقیقتاً در قالب 50 یا 80 قسمت سریال نمی‌شود تاریخ بیش از 50 سال را به تصویر کشاند، ما فرازهای مهمی از تاریخ موضوع مورد نظر را انتخاب کردیم و به تصویر کشاندیم ولی قطعاً فرازهای دیگری وجود دارد که مخاطب با مطالعه منابع مهم می‌تواند آن‌ها را به دست آورد که الحمدلله منابع زیادی نیز در این زمینه وجود دارد.

ورزی افزود: برای ساخت سریال معمای شاه 150 عنوان کتاب را یک گروه 8 نفره فیش نویسی کردند و 5600 نسخه سند نیز درباره تاریخ پهلوی دوم رصد شد که این اسناد می‌تواند به صورت کتابی منتشر شود.

وی معمای شاه را محصول خرد جمعی دانست و گفت: بنده اعتقاد ندارم که بشود به تنهایی چنین حجمی از وقایع تاریخی را در یک فضای نمایشی به تصویر کشید و قطع به یقین مشاورانی در این سریال همکاری داشتند که نمونه آن بهره گیری از کارشناسی‌ها و تخصص ویژه آقای خسرو معتضد است.

کارگردان سریال معمای شاه تاکید کرد: برای ساخت این سریال کار پژوهشی فوق العاده ای در زمان پیش تولید انجام شد و اعلام می‌کنم معمای شاه محصول خرد جمعی است و اصلاً به تنهایی نمی‌شود کاری به این وسعت را انجام داد مگر اینکه 10 سال برای آن وقت می‌گذاشتم.

وی با اشاره به اینکه آنچه در معمای شاه به تصویر کشیده شده است از قبل مشخص و قابل پیش بینی بود گفت: از ساخت این سریال پشیمان نیستم آن را ساختم چون به آن اعتقاد داشتم و فکر می‌کنم نسل چهارم انقلاب باید به شکل نمایش از فرازهایی از تاریخ معاصر ایران مطلع شود.

ورزی افزود: ملت ما ملت هوشیاری است به این دلیل که همواره در تاریخ معاصر شاهد نتایج وابستگی و استقلال حکام پیشین بوده‌اند و این وابستگی چه عوارضی برای ما داشته است.

وی گفت: پس از انقلاب اسلامی مهمترین چیزی که می‌توانیم به آن افتخار کنیم استقلال ملت و دولت است که در اتحاد با هم یک ملت قدرتمند ساخته و تاریخ هم برای مردم راهنما و عبرت است.

 

خبرگزاری صدا و سیما ـ 4 مرداد 1395

.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

/ #2 رفیعی 1395-09-18 17:40
جناب مدیر
امکانش هست که در سایت بخشی قرار داده بشه که منابعی که اول سریال نام برده میشه رو ذکر کنه؟

مدیر سایت: دوست گرامی انشاءالله به زودی
نقل قول کردن
/-1 #1 کریم غفاری 1395-05-08 06:48
باسلام کاملا بانظرات آقای ورزی کارگردان محترم سریال معمای شاه موافق هستم این سریال قابل مقایسه با سریالهای دیگر نیست وروایت تاریخ این کشور است چراکه زندگی شاه سرنوشت ساز مردم آن مملکت است بنابراین دیدن صحنه های این سریال برای آن گروه ازمردم که خواهان نظام پادشاهی هستند گران خواهد بود وزحمت تبلیغات سی وهشت ساله آنهارا برباد خواهدداد.راه جمهوری اسلامی راه انقلاب است بامید پیروزیهای بیشتر خدا یارتان باد.
نقل قول کردن