راهنمای ثبت نام در سایت معمای شاه          ا          جدول پخش         ا         ورود به سایت

               

 

امروز : چهارشنبه, 07 تیر 1396

آخرین بروزرسانی در دوشنبه 09 اسفند 1395 4:37:39 ق ظ .

در حال حاضر 99 مهمان و بدون کاربر آنلاین داریم.

مدیر آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 خشم و نفرت متفاوت ملت‌ایران از آمریکا و انگلیس در سالروز کودتای ۲۸ مرداد

خشم و نفرت متفاوت ملت‌ایران از آمریکا و انگلیس در سالروز کودتای ۲۸ مردادسیّدمحمّد رسول موسوی ـ «معمای‌شاه» توانست یکی از مهمترین و حساسترین مقاطع تاریخ معاصر کشورمان که مورد بحث و جدل‌های فراوانی بوده است را به خوبی و نمره قبولی بسیار بالایی به نمایش درآورد که دوست و دشمن را به حیرت درآورده و همگان مجبور به تحسین خلق این اثر هنری و روایتگری منصفانه و باحفظ حرمت اشخاص بزرگی چون آیت الله کاشانی و دکتر مصدق شود و در عین حال واقعیت‌های تاریخی را بیان کند و ضعف و قوت جریان‌ها را به نمایش گذارد .... در ایامی که به قول رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی عده‌ای به دنبال بزک کردن آمریکا بوده و هستند، معمای‌شاه توانست با هوشمندی و بصورت غیرمستقیم و دلنشینی نقش آمریکا را در حکومت شاه و در فلاکت زندگی مردم ایران نشان دهد و در قالب اثر هنری نتیجه دوستی دکتر مصدق و دلبستگی ایشان را به آمریکا را بهترین شکل به نمایش در آورد.:
یکی از دوستانم می‌گفت: رسانه‌های ضدانقلاب و جریان فتنه بیش از ما جوانان‌انقلابی و بچه حزب اللهی‌ها برنامه‌های رسانه ملی و بخصوص مستندها و سریال‌های تاریخی را رصد کرده و تحلیل و بررسی می‌کنند و خیلی جالب است با وجود تولید هزاران اثر و کار هنری علیه نظام مقدس اسلامی و تاریخ شکوهمند انقلاب و تلاش گسترده رسانه‌ای برای تطهیر سلطنت پهلوی و نقش آمریکا و انگلیس در تاریخ سیاه ایران در قبل از انقلاب، اما در مواجه با سریال معمای‌شاه گویی در گوشه رینگ قرار گرفته و دستها را به نشانه تسلیم بالا برده و حرفی برای گفتن ندارند…
سریال ارزشمند و فاخر معمای‌شاه که اثر محمدرضا ورزی و به تهیه کنندگی علی لدنی است و در ۸۰ قسمت از رسانه ملی در روزهای جمعه ساعت ۲۲: ۱۵ از شبکه یک در حال پخش است.
از همان ابتدا مخالفت‌های بسیاری و هجمه گسترده‌ای علیه این اثر فاخر توسط جریان فتنه داخلی و ضدانقلاب خارج نشین و برخی دوستان نادان داخلی صورت گرفت و حتی عده‌ای از تریبون رسانه ملی به دلایل واهی و ضعف دانش تاریخی شروع به تخریب این اثر فاخر کردند اما با گذشت زمان و روایتگری دقیق و تاریخی و با نگاه انقلابی و به تصویر کشیدن وانطباق حیرت آور بازگیران و صحنه‌های تاریخی در قالب تصاویر تلویزیونی، حُسن نظر و استقبال گسترده مردمی به این سریال روشنگر گسیل داده شد و در بسیاری از نظرسنجی‌ها رتبه اول را کسب کرد.
تاریخ و روایتگری آن چون به انسانها و دیدگاه‌های شخصی و برداشتها و اعتقادات آنان بازمیگردد و طبیعتاً ممکن است مورد نقد سلیقه‌ای واقع شود و اگر موضوع آن اثر برای اولین بار بخواهد پخش شود حساسیت‌های بیشتری به دنبال دارد اما «معمای‌شاه» توانست یکی از مهمترین و حساسترین مقاطع تاریخ معاصر کشورمان که مورد بحث و جدل‌های فراوانی بوده است را به خوبی و نمره قبولی بسیار بالایی به نمایش درآورد که دوست و دشمن را به حیرت درآورده و همگان مجبور به تحسین خلق این اثر هنری و روایتگری منصفانه و باحفظ حرمت اشخاص بزرگی چون آیت الله کاشانی و دکتر مصدق شود و در عین حال واقعیت‌های تاریخی و بیان نقاط ضعف و اشتباهات فاحش را بیان کند و ضعف و قوت جریان‌ها را به نمایش گذارد.
یکی از برکات سریال معمای‌شاه این بود که پس از پخش نامه تاریخی آیت الله کاشانی به دکتر مصدق در روز ۲۷ مرداد ۱۳۳۲ و هشدار ایشان به نخست وزیر وقت در مورد وقوع کودتای زاهدی و اشاره‌ای به برخی نقاط ضعف و اشتباهات ایشان و لزورم هوشیاری مصدق و نپرداختن به قهرمان بازی، این نامه که گویی عده‌ای به دنبال مخفی نمودن و جلوگیری از بازنشر آن در فضای جامعه در سالهای اخیر بودند به یکباره موجب روشنگری و زدودن غبار مظلومیت از چهره آیت الله کاشانی شد و به یکباره و برای اولین بار در برخی سایتها و رسانه‌ای مطرح انقلابی منتشر شد.
از دیگر برکات این سریال ارزشمند این بود که در یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخ انقلاب اسلامی و در ایامی که به قول رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی عده‌ای به دنبال بزک کردن آمریکا بوده و هستند، معمای‌شاه توانست با هوشمندی و بصورت غیرمستقیم و دلنشینی نقش آمریکا را در حکومت شاه و در فلاکت زندگی مردم ایران نشان دهد و در قالب اثر هنری نتیجه دوستی دکتر مصدق و دلبستگی ایشان را به آمریکا را بهترین شکل به نمایش در آورد.
گرچه این سریال فاخر خالی از نقاط ضعف نبوده و نیست و شاید بتوان بزرگترین عیب این سریال را خانواده وزیری و بعضاً در برخی قسمت‌ها پررنگ‌تر بودن حاشیه بر متن دانست؛ گرچه این خانواده نیز توانسته است به خوبی فضای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حاکم بر جامعه وقت را نمایش دهد و این نیز از هوشمندی و ظرافت تیم کارگردانی و نویسندگی معمای‌شاه است اما جا دارد همچون فیلم سینمایی آژاکس (که برگفته از این سریال ارزشمند بود و در روز ۲۸ مرداد از شبکه یک پخش شد) کمتر به این خانواده و حواشی آن پرداخته شود تا هم اصل سریال به حاشیه نرود و هم روح مخاطب بعضاً آزرده نشود.
گفتنی است در همان شبی که سریال معمای‌شاه به روایتگری روز ۲۷ و ۲۸ مرداو و اصل کودتا می‌پرداخت در ترکیه کودتایی آمریکایی رخ داد و این تقارن اتفاقی بسیار جالبی برای ملت ایران و عبرت آموزی از پدیدیه های تاریخ و تکرار وقایع در طول سالیان مختلف بود.
نگارنده چند ماه در مقاله‌ای با عنوان قبل از نمایش وقایع نهضت ملی صنعت نفت از سال ۱۳۲۹ تا کودتای ۱۳۳۲ و پس از آن وقایع تاریخ انقلاب اسلامی و… ابراز نگرانی کرد بود که ممکن در صورت ضعف روایتگری از لحاظ تاریخی و داخل شدن سلیقه‌های شخصی ممکن است به اختلاف و فتنه‌ای جدید منجر شود اما با گذشت زمان این امر به همگان ثابت شد که مدیریت انقلابی حتی در عرصه هنر موفق و کارآمد بوده و تحسین همگان حتی دوست و دشمن را برانگیخت و انشاءالله معمای‌شاه در به تصویر کشیدن مابقی تاریخ حکومت پهلوی و بخصوص وقایع مننتهی به انقلاب شکوهمند اسلامی نمره قبولی خواهد گرفت.
ای کاش بزرگانی که ماه‌ها قبل چشم بسته به تخریب این سریال فاخر پرداخته بودند و مردم را در رسانه ملی تلویحاً از دیدن این اثر ماندگار و بصیرت افزار منع می‌کردند شجاعت عذرخواهی داشته و از حرف غلط خود بازمیگشتند.

جوان انقلابی ـ 29 مرداد 1395

.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

/ #6 کریم صبور 1395-10-21 14:12
باسلام بدوستان وبینندگان سریال ارزشمند معمای شاه .این سریال فریادبلندورسای مردان وزنان بیداردلی است که قرنهافریادشان دربیدادگاه زمان بجائی نرسیده است.حالا که بمعجزه جمهوری اسلامی این فریادها بثمر نشسته است لازم است فرصت راغنیمت شمریم وازاین نوع سریالها درهرزمان صفحه تلویزیون راخالی نگذاریم.
نقل قول کردن
/ #5 mah 1395-09-12 18:45
تاریخ خود گویای حقیقت است. عکس ها و صحبتهای کاشانی و روابط حسنه اش با شاه زاهدی و شعبان جفری و... خدارو شکر اینهارا نمیتوانید پاک کنید. جای تاصف هست! زحمتهای وطن پرستانه دکتر مصدق را تنها وطن فروشان میتوانند پایمال کنند.
نقل قول کردن
/ #4 ابراهيم 1395-08-19 19:05
انتخاب خانم شريفي نيا درنقش ثريا ب خاطر شباهت و قدو استايل كه اصلن نيست حتمن بنا به دلايليه ،حالا خداروشكر كه ثريا زنده نيست ببينه وگرنه سكته ميكرد،
نقل قول کردن
/ #3 یک نوجوان 1395-08-01 16:40
نظرات آیت الله کاشانی (منبع ویکی پدیا)

او در پاسخ به سؤال اخبار الیوم مبنی بر اینکه به‌نظر شما بزرگ‌ترین اشتباه مصدق کدام است؟ گفت: «پایمال کردن قانون اساسی و و عدم اطاعت از اوامر شاه».[۳۸] او هم‌چنین اشتباه بزرگ مصدق را تلاش برای برقراری جمهوریت شمرد و گفت: «مصدق برای برقراری جمهوریت می‌کوشید. او شاه را مجبور کرد ایران را ترک کند؛ اما شاه با عزت و محبوبیت چند روز بعد برگشت. ملت شاه را دوست دارد.»[۳۹]

مدیر سایت: دوست نوجوانم! درست است که اینترنت امکان جست و جو در متون مختلف و متفاوت را برای مافراهم کرده اما منبع صد درصد قابل اتکایی نیست. در بررسی مسائل و موضوع های تاریخی باید به جنبه های گوناگونی توجه داشت و خیلی از موضوع ها را در زمان و مقطع خودش نیز بررسی و تحلیل کرد.
نقل قول کردن
/ #2 علی راد 1395-07-20 19:30
وقتی آدم قرص هایش را سر ساعت نخورد اینطوری حرف میزند
نقل قول کردن
+1/-2 #1 سید محمد رسول موسوی 1395-06-12 16:50
سلام
با توجه به سخنان اخیر اقای والی و استقبال ضدانقلاب این مقاله تقدیم میشود:
http://javanenghelabi.ir/news/54708.html
نقل قول کردن