راهنمای ثبت نام در سایت معمای شاه          ا          جدول پخش         ا         ورود به سایت

               

 

امروز : چهارشنبه, 07 تیر 1396

آخرین بروزرسانی در دوشنبه 09 اسفند 1395 4:37:39 ق ظ .

در حال حاضر 33 مهمان و بدون کاربر آنلاین داریم.

مدیر آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 نام این اتفاق «تحریف تاریخ» نیست


نگاهی به چند جنبه تاریخی سریال «معمای شاه»

نام این اتفاق «تحریف تاریخ» نیست

 

حبیب حداد ـ بینندگان سیما بسته به میزان آشنایی با یک موضوع و مفهوم تاریخی، واکنش های مختلفی را نسبت به آن بروز می دهند. سریال تلویزیونی «معمای شاه» که این روزها از شبکه یک سیما پخش می شود، از جمله آثاری است که به جهت آشنایی اغلب مخاطبان با دوره تاریخی مورد اشاره اثر، با واکنش هایی عجیب و غیرقابل پیش بینی مواجه شده است. چنین نگاهی قابل تعمیم به تمامی بینندگان سیما نیست و بخش عمده ای از بینندگان، صرفا به جهت لذت بردن و دانستن اتفاق های تاریخی بیننده این آثار می شوند و ممکن است اطلاعات جزئی و دقیقی هم از یک دوره تاریخی نداشته باشند.
در قسمت های اخیر معمای شاه برخی بینندگان خرده گرفته اند چرا در مقطعی که شهناز سن پایینی داشته او را به صورت دختری هفت ساله نمایش داده اند و چرا پروین که حضورش در وقایع سال 1332 پُر رنگ بوده، ناگهان از سال 1321 سردرآورده است؟ پاسخ این سوال چندان سخت نیست: «فیلم ساز با مورخ تفاوت دارد.» این اصلی است که حتی خود مورخان نیز آن را پذیرفته اند. بر همین اساس برخلاف سال های گذشته که مورخان با دیدن کوچک ترین تفاوتی میان سریال و واقعیت، برآشفته می شدند، حالا پا به پای بینندگان به تماشای اثر می نشینند و خوشنود هستند که پخش اثری نمایشی می تواند به علاقه مندان تاریخ اضافه کند. نمونه های مختلفی هم برای این مسئله وجود دارد. مثلا در سریال سربداران با شخصیتی به نام «قاضی شارح» مواجه بودیم که وجودی خارجی نداشت. یا در سریال مختارنامه با وجود آنکه مختار ثقفی در عالم واقعیت سه همسر داشت،هیچ گاه اثری از همسر سوم در سریال دیده نشد. در کلاه پهلوی تا مدت ها بینندگان تصور می کردند شهر «سامان» واقعا وجود خارجی داشته است. احتمالا این چالش در سال های آینده نیز وجود خواهد داشت اما اگر فیلم ساز حق و امکانی برای برخی دخل و تصرف های جزئی نداشته باشد، چگونه باید داستان را روایت کند؟ در معمای شاه وقتی قرار است حسی عاطفی میان فرزند و پدر شکل بگیرد، اگر دختر بچه سن و سالی در حدود هفت تا هشت سال داشته باشد، این حس بهتر جاری می شود اما اگر مثلا اقدامی تاریخی به این دختر بچه نسبت داده شود، آن وقت می توان یقه فیلم ساز را بابت تحریف تاریخ گرفت. یا اگر زنی بدکاره در جایی به صورت کاراکتری خبیث نمایش داده می شود، دور از ذهن نیست که در جوانی هم او در بلوایی دیگر حضور داشته باشد. حالا اگر همین شخصیت به عنوان فردی مثبت و دوست داشتنی جلوه کند، قطعا تحریف صورت گرفته که چنین نبوده است.
هر فردی که اندک مطالعه ای در تاریخ معاصر داشته باشد می تواند دهها مورد از این مسائل را درمعمای شاه بیابد. مثلا اینکه فوزیه در مدت ازدواج با محمد رضا دوبار به مصر رفت و با هواپیما رفت نه کشتی اما اساسا چنین مسائلی چقدر مهم است و کجای روایت تاریخی را خدشه دار می کند؟ آیا اگر سریال قرار باشد به همه این موارد جزء به جزء بپردازد، به اثری خسته کننده تبدیل نمی شود؟

روزنامه هفت صبح ـ 5 دی 1394

.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

/ #2 حسین57 1395-11-01 16:07
سلام
توجیه قابل قبولی نیست
اگر میخواهیم به تاریخ وفادار باشیم باید عین تاریخ نقل شود
چه سیستم موجود خوشش بیاد وچه خوشش نیاد.
تاریخ اتفاق افتاده وتحریف تاریخ فقط حماقت تحریف کنندگان رو نشون میده ونه قریحه هنری اونها وکسی هم به این قریحه آفرین نمیگه
نقل قول کردن
/ #1 BMW 1395-10-30 14:26
البته حق با شماست و تحریف صورت نگرفته چون تحریف برای دست بردن در اتفاقات فیلم تاریخی بکار میرود در صورتی که اینقدر شخصیت های سریال معمای شاه سفید و سیاه درست شدند و جزییات فیلم در هر دو طرف شخصیتهای فیلم خیالی درست شده است که به هیچ وجه نمیشود به این سریال عنوان تاریخی داد ضمنا برای ساخت یک سریال تاریخی نمیشود گفت که برآورد من اینگونه است چون نظر و برآورد هر کس شخصی است ولی ساختن فیلم یک مسئله عمومی است و فقط حقایق تاریخی باید بازسازی شود و لا غیر . سریال معمای شاه از نظر دیدن یک سریال و پر کردن وقت قبل از خوابیدن خوب است ولی از نظر گفتن حقایق تاریخ معاصر با عرض پوزش از سازندگان آن اصلا خوب نیست .
نقل قول کردن