راهنمای ثبت نام در سایت معمای شاه          ا          جدول پخش         ا         ورود به سایت

               

 

امروز : شنبه, 03 تیر 1396

آخرین بروزرسانی در دوشنبه 09 اسفند 1395 4:37:39 ق ظ .

در حال حاضر 41 مهمان و بدون کاربر آنلاین داریم.

مدیر آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 معمای شاه اکشن و نفتی می‌شود

سال آینده در سریال تاریخی شبکه یک سیما چه خواهیم دید؟
معمای شاه اکشن و نفتی می‌شود

اشاره: روزهای پایانی سال 1394 با پخش قسمت هجدهم سریال تاریخی «معمای شاه» همراه بود. سریالی که با روایت زندگی پهلوی پدر آغاز شد و پس از پنج قسمت، به صورت مستقیم به سراغ زندگی پهلوی پسر رفت.
درباره سریال معمای شاه همچنان کنجکاوی‌های فراوانی وجود دارد. بسیاری منتظر ورود شخصیت‌های تازه به سریال هستند و دوست دارند بدانند شخصیت‌های حساس و مهم تاریخی چه زمانی وارد این سریال خواهند شد؟
با در نظر گرفتن 80 قسمتی بودن این سریال و پخش 18 قسمت از آن، سال آینده به طور تقریبی باید مخاطب 50 قسمت دیگر از معمای شاه باشیم. پیش بینی‌ها برای پایان پخش سریال نیز مقطع زمانی تابستان سال 1396 را نشانه گرفته است.
اگر دوست دارید از اتفاق‌هایی که در سال 95 در معمای شاه با آن مواجه خواهید شد بیشتر بدانید، این گزارش را با دقت بخوانید. اطلاعات این گزارش با تماشای قسمت‌های 19 تا 40 استخراج شده و تقریباً تصویری کامل از وقایع و رخدادهای این سریال تا پایان شهریور 1395 و نیمه اول سال پیش رو را ارائه می‌دهد. البته ممکن است به دلیل تغییر تدوین سریال، اتفاق‌هایی که در گزارش توصیف شده اندکی جابجا شوند و در قسمت‌های قبل یا بعد از آنچه اعلام شد نمایش داده شوند.
آنچه از کلیت کار برمی آید، این است که معمای شاه در قسمت‌های پیش رو، ریتم داستانی تندتری پیدا می‌کند و نزدیکی میان شخصیت‌های داستانی با حوادث روز بیشتر می‌شود. ماجرای نفت هم در سریال پررنگ‌تر شده و به زبانی ساده معمای شاه «نفتی‌تر» می‌شود!
 البته در گزارش پیش روی شما مطالبی بوده که انتشار آن می‌توانسته از جذابیت سریال کم کند و به همین دلیل، صرفاً بخش‌هایی روایت شده که باعث لو رفتن قصه نشود و جذابیت آن را برای شما به‌عنوان مخاطب کم نکند.
برای سهولت در مطالعه گزارش مذکور، سرنوشت 20 شخصیت مهم سریال معمای شاه در قالب رخدادهای آتی سریال تا پایان قسمت 40 مرور شده است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1 ـ محمدرضا پهلوی ـ چکمه‌های آهنین پدر را می‌پوشد
تا اینجای کار شاهد نقش‌آفرینی «حسین نورعلی» در نقش محمدرضا پهلوی بوده‌ایم. در ماه‌های اخیر خیلی‌ها به سازندگان معمای شاه خرده گرفتند که چرا این شخصیت در داستان ضعیف و منفعل است و هیچ اقتدار شاهانه‌ای را به نمایش نمی‌گذارد؟ چرا در مقابل همه مطیع است؟ چرا برش و نفوذ یک پادشاه را ندارد و...
اگر شما هم جزو این گروه از بینندگان هستید، بد نیست بدانید در سال 1395 با چهره‌ای کاملاً متفاوت از محمدرضا در این اثر تلویزیونی مواجه خواهید بود. سال پیش رو سال نمایش کودتای ننگین 28 مرداد و فرار محمدرضا از ایران است اما محمدرضا پس از بازگشت به ایران، تصمیم می‌گیرد به شیوه پدرش حکومت کند. او در یک میهمانی اعلام می‌کند: «دیگه تموم شد دوره حقارت و دست‌به‌عصا راه رفتن».
حالا می‌توانید چهره‌ای تازه از محمدرضا در قسمت‌های آتی این سریال را مشاهده کنید.


2 ـ ثریا اسفندیاری ـ بازیچه درباریان
وقتی از قسمت هجدهم بازی «مهراوه شریفی‌نیا» در نقش ثریا اسفندیاری آغاز شد، خیلی‌ها گفتند: «کیمیا به معمای شاه آمد!». حتی برخی در فضای مجازی نوشتند: «معمای شاه کیمیایی شد!»
بخش مهم و جذابی از زندگی محمدرضا برای عامه مردم ازدواج‌ها و روابط شخصی اوست. تا همین جای سریال هم مخاطبان نشان داده‌اند به این موضوع‌ها علاقه زیادی دارند. حالا ثریا در 22 قسمت آتی سریال معمای شاه چند موضوع مهم را از سر می‌گذراند. اول اینکه با روش عجیب‌وغریب محمدرضا برای خواستگاری مواجه می‌شود و دیگر اینکه به واسطه زندگی در دربار با برخی شخصیت‌های پیچیده از جمله ارنست پرون، شاپور ریپورتر و... مواجه می‌شود. بد نیست بدانید ثریا پای «تیمور بختیار» اولین رئیس ساواک را هم به دربار باز کرده و حسابی سفارش او را به محمدرضا می‌کند.


3 ـ محمود وزیری ـ خیلی دور، خیلی نزدیک به سیاست
محمود وزیری شخصیت داستانی سریال معمای شاه است. بارها اعلام شده وجود خارجی ندارد و صرفاً زاییده خیال سازنده اثر است تا به واسطه نمایش او، زندگی مردم عادی جامعه در این دوران به تصویر کشیده شود اما همچنان درباره اینکه الآن کجاست؟ چطور زندگی می‌کند؟ چند فرزند دارد و... از سازندگان معمای شاه سؤال می‌شود!
در شش ماهه پیش رو، او زندگی خوب و خوشی را با گلنار خواهد داشت اما علائق وی در خارج از منزل و عرصه سیاست، اتفاق‌هایی را برایش رقم می‌زند. پُر رنگ شدن اتفاق‌های بیرونی در زندگی خانواده وزیری، یکی از ویژگی‌های 22 قسمت آتی است که باعث می‌شود اکشن و هیجان سریال بیشتر شود.


4 ـ اشرف: زن قدرتمندی که از رو نمی‌رود!
وقتی صحبت از کودتای 28 مرداد می‌شود، یک سر ماجرا اشرف پهلوی است. سال گذشته هم‌زمان با نمایش معمای شاه، اشرف سرانجام از دنیا دست کشید و راهی دیار باقی شد تا به‌حساب و کتاب اعمالش رسیدگی شود. حالا در قسمت‌های پیش رو از معمای شاه، حضور او در اتفاق‌ها و رخدادهای منتهی به کودتا به تصویر کشیده می‌شود. البته مصدق او و دیگر اعضای خاندان سلطنتی را مجبور به خروج از کشور می‌کند اما اشرف بیدی نیست که با این بادها بلرزد و مخفیانه به ایران باز می گردد تا توطئه علیه دولت مردمی را سامان دهد.


5 ـ محمد مصدق: نفت را ملی می‌کند
برخی از مخاطبان سریال معمای شاه ممکن است تصور روشنی از همه شخصیت‌های تاریخی این سریال نداشته باشند و مثلاً  درباره هژیر یا حسین علا چیزی نشنیده باشند اما تقریباً هیچ ایرانی نیست که نام محمد مصدق را نشنیده باشد. سریال معمای شاه تا اینجا تصویری جذاب و کاریزماتیک از محمد مصدق ارائه کرده و حالا در قسمت‌های آتی، جزئیات چگونگی ملی شدن صنعت نفت با چند نطق آتشین مصدق را به نمایش می‌گذارد. البته در مقطع کودتا نیز نحوه مواجهه این شخصیت با دشمنان و دوستانش به تصویر کشیده می‌شود.


6 ـ نواب صفوی: خط اول مبارزه
رهبری حرکت‌های انقلابی فدائیان اسلام علیه حکومت پهلوی، مسئولیتی بوده که حسام نواب صفوی تاکنون در معمای شاه به عهده داشته است. نیمه اول سال 95 برای این شخصیت پُر فراز و نشیب است. با پیروزی کودتای 28 مرداد، حلقه بر او و یارانش تنگ می‌شود و در نهایت دستگیر می‌شود.
در قسمت‌های آتی این سریال شاهد کشمکش‌های زیادی از این شخصیت خواهیم بود.


7 ـ حسین فاطمی: وزیر امور خارجه‌ای که به شهادت رسید
اگر شما هم از علاقه‌مندان بخش‌های مربوط به نهضت ملی شدن صنعت نفت هستید و دوست دارید هر چه سریع‌تر شاهدبازی حسین فاطمی باشید، انتظارتان خیلی طول نخواهید کشید چراکه این شخصیت از قسمت 21 ـ یعنی حدوداً اواسط اردیبهشت‌ماه ـ وارد معمای شاه خواهد شد. این شخصیت به واسطه ایفای نقش آن توسط علی سلیمانی، شباهت زیادی به کاراکتر اصلی پیدا کرده است. حضور او در مبارزات و سپس دستگیری و دادگاهی کردن او، در معمای شاه به‌دقت و با جزئیات نمایش داده خواهد شد.


8 ـ اسدالله علم: آرام‌آرام وارد داستان می‌شود
بخش مهم و قابل توجهی از خاطرت به جا مانده از دوران پهلوی دوم مرهون اسدالله علم است. شخصیتی عجیب که با نگارش روزانه خاطراتش از وقایع دربار، سندی زنده و دست اول برای ما از آن دوران به یادگار گذاشت. در سریال معمای شاه تقریباً از قسمت 22 بازی سپند امیرسلیمانی در نقش جوانی علم آغاز می‌شود. در نیمه دوم سال احتمالاً شاهد بازی پدر سپند در نقش میانسالی علم خواهیم بود.


9 ـ اردشیر ریپوتر: معلم زبان ثریا و مرد پشت صحنه
در سریال معمای شاه نقش این شخصیت تاریخی توسط دکتر قطب‌الدین صادقی ایفاء می‌شود. بازیگری که سال‌ها سابقه تدریس بازیگری دارد و سبکی کاملاً کلاسیک را در بازیگری رعایت می‌کند. بازی این شخصیت از قسمت بیست و سه آغاز می‌شود. او نقشی مهم و پُر رنگ در ایجاد اختلاف میان نیروهای ملی و مذهبی دارد و در عین حال به خاطر تدریس زبان انگلیسی به ثریا، آرام‌آرام راه به قلب محمدرضا پیدا می‌کند. منتظر بازی این شخصیت چند وجهی باشید.


10 ـ امیر خسرو: نمایش خیانت‌های حزب توده
یکی از رایج‌ترین شیوه‌های نمایش رخدادهای تاریخی در آثاری از جنس معمای شاه، قرار دادن یک شخصیت در سریال و سپس ورود به ماجراها از زاویه دید آن شخصیت است. با توجه به پُر رنگ بودن نقش حزب توده در سال‌هایی که قصه سریال روایت می‌شود، در قسمت‌های آینده به واسطه حضور شخصیت امیر خسرو ـ با بازی رحیم نوروزی ـ با بخشی از ماجراهای این حزب خیانت پیشه آشنا می‌شویم.


11 ـ آذر اعتمادی: بازگشت به شهرک غزالی
شخصیت آذر طهماسبی را به یاد دارید؟ همان زنی که محمود وزیری با وی ازدواج کرد و سپس از او جدا شد و حتی جهیزیه‌اش را هم نخواست و سپس کتک مفصلی هم از طریق پدرش به محمود زد؟!
شاید تصور کنید حضور این شخصیت در سریال پایان یافته اما در 22 قسمت آینده باز هم سر و کله آذر در بخش‌هایی از قصه پیدا می‌شود. این شخصیت مرموز بخشی از بار دراماتیک قصه را با خود همراه دارد که بیش از این امکان پرداختن به آن نیست!


12 ـ شعبان جعفری: لمپن و کلاه مخملی
کلاه‌مخملی‌ها همیشه شخصیت‌های محبوبی برای بینندگان سریال‌ها و فیلم‌های تاریخی بوده‌اند. انگار بدون آن‌ها سریال‌هایی از این دست لطفی ندارد! اگر شما هم نسبت به شخصیت شعبان جعفری ـ یا همان شعبان بی‌مخ ـ کنجکاو هستید، از قسمت 25 سریال به بعد می‌توانید شاهد حضور این شخصیت و نوچه‌هایش در سریال باشید. نقش شعبان جعفری در این سریال توسط «نادر سلیمانی» ایفاء شده و حاصل کار جزو نقش‌های جذاب و دیدنی سریال از آب درآمده است.


13 ـ تیمسار افشار طوس: قتل ناجوانمردانه
رئیس شهربانی دکتر مصدق از چهره‌های شناخته شده جنبش ملی شدن صنعت نفت است. علت این شهرت قتل ناجوانمردانه او توسط مخالفان است. موضوعی که عصبانیت شدید مصدق را هم در پی دارد. معمای شاه در سی‌امین قسمت خود به سراغ این موضوع می‌رود.


14 ـ تیمسار نعمت‌الله نصیری: وقتی رئیس ساواک جوان بود
نعمت‌الله نصیری چهره شناخته شده و البته منفوری در تاریخ معاصر ایران است. شهرت او به واسطه ریاست بر سازمان ساواک است. در همان روزهای اول پس از پیروزی انقلاب نصیری به جوخه آتش سپرده شد. حالا از قسمت سی‌ام سریال شاهد حضور این شخصیت خواهید بود. «رهام مخدومی» نقش نصیری را ایفاء می‌کند. البته آنچه در معمای شاه مشاهده خواهید کرد، فعلاً یک نصیری جوان است و در ادامه شاهد تحول و تبدیل شدن وی به رئیس دستگاه شکنجه پهلوی ـ ساواک ـ خواهیم بود.


15 ـ منوچهر: اصل کمونیست!
در قسمت‌های گذشته شاهد نقش‌آفرینی شهرام عبدلی در لباس و گریم استالین بودید. حالا از قسمت سی‌ام شاهد حضور او در نقش کاراکتری به نام «منوچهر» خواهید بود. منوچهر جزو شخصیت‌های بخش داستانی سریال است. او فردی توده‌ای است که حضورش در جمع قهرمان‌های سریال اتفاق‌هایی را رقم می‌زند.


16 ـ تیمور بختیار: خالق روش‌های نوین شکنجه
یکی از تبعات کودتای 28 مرداد، تشکیل ساواک است. دستگاهی امنیتی که برای ایجاد آن «تیمور بختیار» آستین بالا می‌زند و البته دوستی و نزدیکی وی با محمدرضا چندان ادامه نمی‌یابد و خیلی زود آن‌ها به دشمنان خونی هم تبدیل می‌شوند. این نقش جذاب و پُر افت‌وخیز توسط «میکائیل شهرستانی» ایفاء شده و از قسمت سی و سوم شاهد حضور وی در سریال خواهیم بود.


17 ـ عباس شوقی: داماد شاه
فضل‌الله زاهدی یکی از عوامل اصلی کودتای ضد مردمی 28 مرداد است. عبدالرضا اکبری نقش این شخصیت را هنرمندانه ایفاء کرده و به خوبی از پس کودتا برآمده است. با وجود نزدیکی ابتدایی این شخصیت به محمدرضا، به‌مرور مغضوب شده و از مسئولیت‌های مهم کنار گذاشته می‌شود. پسر وی اردشیر زاهدی شخصیتی است که در معمای شاه حضوری پُر رنگ دارد چرا که اردشیر داماد شاه و همسر «شهناز» است. دختری که حاصل ازدواج محمدرضا با فوریه است.
در معمای شاه از قسمت سی و ششم شاهد حضور این شخصیت خواهیم بود. جالب است بدانید زاهدی همچنان زنده است.


18 ـ دکتر وزیری: بحث‌های سیاسی دیگر جواب نمی‌دهد
کم‌کم داشتیم شخصیت دکتر احمد وزیری را جا می‌انداختیم. شخصیتی که گاه هم نشین سیاست مداران است و گاهی هم سفره هنرمندان. این شخصیت آرام و متین که گهگاه به خاطر خُل بازی‌های فرزندانش امیر مسعود و محمود به زحمت می‌افتاده، حالا در ادامه سریال با مشکلات خاصی مواجه می‌شود و نظم زندگی آرام و یکنواختش به هم می‌خورد. باید ببینیم او در مقابل مشکلات چند مرده حلاج است!


19 ـ زندانی سیاسی با دیدگاه مذهبی
خبر حضور سید جواد هاشمی در نقش زندانی سیاسی مذهبی اخیراً از سوی متصدیان سریال اعلام شد. حالا صحنه‌هایی که در طول بهمن‌ماه در زندان قصر با حضور این شخصیت و دیگر چهره‌ها همچون: مهدی صباحی، بیوک میرزایی و... تصویربرداری شد قرار است از قسمت چهلم روانه آنتن شود.


20 ـ آیت‌الله کاشانی: حمایت همه‌جانبه از مصدق
معمای شاه در قسمت‌های آتی همچنان عرصه نمایش همبستگی و ارتباط قوی میان دکتر مصدق و آیت‌الله کاشانی به‌عنوان موتور محرک ملی شدن صنعت نفت است. در قسمت‌های آتی خواهید دید که پس از استعفای مصدق، کاشانی با دفاع از مصدق او را به حضور در صحنه ترغیب می‌کند. اتحاد دیگر این دو شخصیت در خصوص خروج خانواده سلطنتی از کشور مشهود است. این چند رویداد و مسائل دیگر را تا قسمت 40 در معمای شاه خواهید دید.

خبرگزاری مهر ـ 9 فروردین 1395

.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

/-1 #5 سیمین 1395-03-13 11:27
:sad: قسمت جدیدشو فردا شب جمعه پخش میکنید ایا در ماه مبارک رمضان هم فیلم جمعه ها میده توروخدااااااااا اااااا بذارید طاقت یکماه صبر کردن رو ندارم

مدیر سایت: دوست گرامی انشاءالله پخش می شود و مشکل خاصی نیست
نقل قول کردن
/ #4 Davoud Jalali 1395-02-07 16:21
:-) Why there is not even one street named after Dr. Mossadegh since he has been such an important historical patriot character in Iran. He give his wealth and life to serve his nation. It is unfair not to honor him properly.


مدیر سایت: دوست گرامی لطفا نظر خود را به فارسی درج کنید تا برای دیگر کاربران نیز قابل استفاده باشد.
نقل قول کردن
/ #3 Davoud Jalali 1395-02-07 16:18
Why there is not even one street in Iran named after Dr. Mossadegh. Nothing in Iran is named after such an important historical patriot character!? Why?مدیر سایت: دوست گرامی لطفا نظر خود را به فارسی درج کنید تا برای دیگر کاربران نیز قابل استفاده باشد.
نقل قول کردن
/-1 #2 یک بنده خدا از خوزست 1395-02-02 11:02
مدیر محترم سایت بی صبرانه منتظر حضور تیمور بختیار هستم. دستتان درد نکند. خداقوت. این نخستین بار است که در سریالی به شخصیت تیمور بختیار پرداخته میشود. بلاخره ایشان اولین رئیس ساواک بوده. ممنونم
نقل قول کردن
/-1 #1 آرمان قاسمی 1395-01-15 14:01
مدیر گرامی چرا پست مقایسه مهراوه با ثریا حذف شده است

مدیر سایت: دوست گرامی مشکل فنی وجود داشت و به زودی بازگرداننده می شود
نقل قول کردن