راهنمای ثبت نام در سایت معمای شاه          ا          جدول پخش         ا         ورود به سایت

               

 

امروز : شنبه, 06 خرداد 1396

آخرین بروزرسانی در دوشنبه 09 اسفند 1395 4:37:39 ق ظ .

در حال حاضر 60 مهمان و بدون کاربر آنلاین داریم.

مدیر آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 توضیح سریال «معمای شاه» درباره اظهارات اخیر خسرو سینایی

توضیح سریال «معمای شاه» درباره اظهارات اخیر خسرو سینایی

«خسرو سینایی» کارگردان سینمای ایران که به‌واسطه ساخت آثار خاص و هنر شناخته‌شده، امروز در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا نسبت به یکی از سکانس‌های سریال معمای شاه واکنش نشان داد و از «نمایش
دختران تن‌فروش لهستانی و سوءاستفاده سربازان آمریکایی از آن‌ها» در این اثر تلویزیونی انتقاد کرد.
به گزارش روابط عمومی معمای شاه، سینایی گفته: «متأسفانه در شبکه‌های داخلی و خارجی تصویر درستی از نحوه زندگی و حضور لهستانی‌ها در ایران نمایش داده نمی‌شود. رابطه مردم ایران و لهستان بر اساس تاریخ یک رابطه همراه با تقدیر و تشکر بوده است و مردم لهستان در همه‌جا از مهمان‌نوازی‌ای که ایرانی‌ها از لهستانی‌ها در جنگ جهانی دوم داشتند؛ قدردان وسپاسگذار بوده‌اند. دریکی از میادین شهر لهستان به مناسبت پیروزی ارتش لهستان در نبرد مونتکازینو مجسمه بزرگی نصب‌شده است و در زیر این مجسمه؛ سنگ بزرگی قرار داده‌شده که در روی آن به زبان فارسی از مردم ایران برای حمایت‌هایی که از مردم لهستان در طول جنگ داشتند، قدردانی شده است.»
این کارگردان سینما با بیان این مطلب می‌گوید: «نمی‌توان گفت تصویری که در سریال معمای شاه نشان داده‌شده؛ دروغ است. قطعاً وقتی آدم‌هایی از سیبری و از جنگ و فلاکت به یک کشور می‌آیند و حتی نان برای خوردن ندارند؛ دست‌به‌کارهای مختلفی می‌زنند که شاید بسیاری از آن‌ها صحیح نباشد اما باید این واقعیت نیز نشان داده شود که چنین اموری از روی اجبار بوده است. مهم این است که ما در نشان دادن و به تصویر کشیدن اتفاقات تاریخی چه زاویه نگاهی را انتخاب می‌کنیم و دوربینمان کدام قسمت را درشت می‌کند. نباید یادمان برود که در تصویر رویدادهای تاریخی یک موضوع را به‌درستی موشکافی کرده و قبل و بعد آن و علل و عوامل آن را نیز بیاوریم تا نتیجه‌ای که نشان داده می‌شود؛ غیرمنصفانه و یک‌سویه نباشد.»

در همین زمینه روابط عمومی معمای شاه به این اظهارات پاسخ داده و گفت: «طبیعتاً تن‌فروشی و فحشا یکی از پیامدهای زشت و ناگوار جنگ است و با توجه به نمایش اشغال کشور ایران از سوی متفقین در معمای شاه، این موضوع نیز باهدف نمایش پس‌زمینه‌های اجتماعی اشغال کشورمان در این اثر تلویزیونی گنجانده‌شده است. البته با توجه به چهارچوب‌های تلویزیون تلاش شده تا این امر به شکلی حداقلی صورت گیرد و بر همین اساس در سریال صرفاً اشاره‌ای گذرا به این مسئله شده و تأکید تصویری بر این موضوع صورت نمی‌گیرد. معمای شاه با درک دلخوری استاد سینایی از این مسئله و ابزار احترام به نگاه انسان دوستانه این فیلم‌ساز فهیم اعلام می‌دارد آنچه در این بخش به تصویر کشیده شده، کاملاً منطبق بر واقعیت‌های تاریخی بوده و در آثار تاریخی متعدد مورد تأکید قرارگرفته است. بر اساس اسناد مستدل تاریخی، دختران لهستانی هنگامی‌که به ایران رسیدند، همه بیمار بوده و شپش داشتند. آن‌ها در محدوده حکومت آلمان نازی مورد تجاوز نیروهای هیتلر قرارگرفته و پس‌ازآن در هنگام عبور از روسیه نیز موردتعدی سربازان روسی قرارگرفته بودند که البته این مسئله امری دردناک است که قلب هر انسان آزاده‌ای را به درد می‌آورد. در طول حضور آن‌ها در ایران اغلب این دختران مورد سوءاستفاده قرارگرفته و علاوه بر بهره‌کشی جنسی، از آن‌ها به‌عنوان «جاسوس» نیز استفاده شد. البته برخی از آن‌ها نیز ازدواج کردند و در خصوص برخی از آن‌ها نیز اتفاق‌های دردناکی رخ داد. مثلاً یکی از آن‌ها به نام «سوفیا» که دختری بسیار زیبارو بود، با وعده افسری آمریکایی مبنی بر ازدواج مواجه می‌شود اما افسر آمریکایی به قول خود عمل نمی‌کند و این دختر خودکشی می‌کند که موضوع مذکور، انعکاسی گسترده در رسانه‌های ایران پیدا می‌کند.»
بدیهی است توضیح کامل این مسئله همراه با اسناد و مدارک، در برنامه این هفته «شب‌های تاریخ» صورت خواهد گرفت.
بر همین اساس دوباره تأکید می‌شود آنچه در این بخش نمایش داده‌شده، کاملاً مطابق اسناد و مدارک تاریخی است و نه‌تنها اغراقی در آن صورت نگرفته، بلکه به دلیل التهاب موضوع، حداقلی از واقعیت بیان‌شده است.

.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

/ #1 حسین علی 1395-11-01 06:03
دوستان گرامی
شما که چهره های مبارزی چون آیت الله منتظری و مهندس بازرگان و مسعود رجوی را کامل سانسور کردید که انگار از خواب بیدار شدند و دیدند انقلاب شده. زحمت بکشید دکتر شریعتی را هم کامل سانسور کنید و پز هنرمندی ندهید. یادتون باشه 7 سال آخر حکومت پهلوی علی شریعتی شخص اول مبارزان بود به طوری که دکتر چمران می گوید شریعتی انقلاب اسلامی را 20 سال جلو انداخت. صدا و سیما امروز بیشتر از ساواک مردم را شکنجه میکنه.
نقل قول کردن