راهنمای ثبت نام در سایت معمای شاه          ا          جدول پخش         ا         ورود به سایت

               

 

امروز : شنبه, 06 خرداد 1396

آخرین بروزرسانی در دوشنبه 09 اسفند 1395 4:37:39 ق ظ .

در حال حاضر 61 مهمان و بدون کاربر آنلاین داریم.

مدیر آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



معمای شاه درباره «اتوشویی» اشتباه نکرد

معمای شاه درباره «اتوشویی» اشتباه نکرد

پس از پخش قسمت دوازدهم سریال معمای شاه، در برخی شبکه‌های اجتماعی، شبهه‌هایی در خصوص اشتباه این سریال در نمایش «خشکشویی» مطرح گردید.
به گزارش روابط عمومی، در این قسمت داستان در سال ۱۳۲۵ روایت می‌شد. در صحنه‌ای که برخی شخصیت‌های داستان وارد سالن تئاتری در لاله زار می‌شوند، تابلو «اتوشویی نظافت» دیده می‌شود. همین مسئله باعث شد تا برخی کاربران، با جست‌و‌جو در اسناد تاریخی اعلام کنند در این دوره اتوشویی وجود نداشته و معمای شاه اشتباه کرده است!
به اطلاع امت شریف و بینندگان ریزبین و نکته سنج این سریال می‌رساند این بخش از نظر بینندگان در فضای مجازی که در آن تاریخ خشکشویی در ایران وجود نداشته کاملا صحیح است. علت هم این است که در آن مقطع، شبکه تولید و توزیع برق در کشورمان وضعیت مناسبی نداشته و به همین دلیل امکان استفاده از دستگاه‌های قدرتمند خشکشویی وجود نداشته و این دستگاه‌ها پس از گسترده شدن شبکه توزیع برق رواج یافتند که این امر مربوط به سال‌های دهه ۴۰ است اما آنچه در مقطع تاریخی مورد نظر داستان ـ سال ۱۳۲۵ ـ و پیش از آن نیز وجود داشته «اتوشویی» است. در این مقطع زمانی در کشور عزیزمان ایران، به دلیل عدم ورود ماشین های لباسشویی، لباس‌ها با دست شسته شده و سپس برای اتو دادن، به مغازه‌های اتوشویی برده می‌شد. این روند تا دهه ۴۰ نیز ادامه داشته و در سریال «هزار دستان» ساخته مرحوم علی حاتمی نیز اتوشویی وجود داشته و نمایش داده شده است. برق موجود در شبکه کشور نیز آن زمان کفاف راه اندازی این اتوهای بخار را می‌داده است.
حتی پیش از ورود برق، مغازه‌های اتوکشی وجود داشته که اتو‌هایشان زغالی بوده‌اند. همانگونه که در تصویر هم مشاهده می‌کنید، تابلو این مکان «اتوشویی» است نه خشکشویی! بنابراین از منظر تحقیقات تاریخی به این صحنه ایرادی وارد نیست و اگر همچنان شک و شبهه‌ای برای برخی بینندگان نکته بین باقی مانده، می‌توانند تکرار قسمت دوازده را مشاهده نمایند تا خیالشان آسوده شود.

روابط عمومی معمای شاه ـ ۵ بهمن ۱۳۹۴

.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

/ #1 سلام 1395-11-13 00:49
چرا معمای شاه به یکی از تاثیرگذارترین حوادث پیش از انقلاب و فرار شاه که در مورد تیراندازی سلف گارد سلطنتی اشاره نکرده؟؟؟

مدیر سایت: دوست گرامی اتفاق های فراوانی بود که امکان پرداختن به تمامی آن ها وجود نداشت
نقل قول کردن